Esport

El Club Natació Barcelona va introduir el waterpolo a Espanya, celebrant-hi el primer partit al 1908 contra els tripulants d’un vaixell anglès ancorat al port de Barcelona.

El CNB va inspirar la creació del Comitè Olímpic Espanyol i al 1920 va funda les Federacions Catalana i Espanyola de Natació. Aquell any es van disputar els Jocs Olímpics d’Anvers i l’equip de waterpolo del CNB va representar a Espanya. En la seva primera participació en uns Jocs, el combinat espanyol va finalitzar en cinquena posició.

Un dels components d’aquell equip, Enrique Granados Cal, es va convertir poc després, ja com entrenador del CNB, en l’introductor del “crol” a Espanya. Granados va descobrir aquest estil al veure’l practicar als nedadors nord-americans que competien en aquests Jocs.

Del CNB han sorgit 160 esportistes olímpics. Un dels més destacats és el waterpolista Manel Estiarte, proclamar 7 vegades millor jugador del món, internacional amb Espanya en 580 ocasions i participant en 6 Olimpíades, que va formar part de l’equip del club entre el 1979 i el 1985.

La secció de waterpolo és la més llorejada d’Espanya amb 1 Copa i 1 Supercopa d’Europa, 2 Copes LEN, 59 Lligues i 8 Copes del Rei espanyoles, entre d’altres títols.

En l’actualitat, l’equip absolut de waterpolo lluita per estar entre els primers llocs de la Lliga Nacional. Els equips de categories base se situen en els primers llocs de la classificació de les seves respectives Lligues Catalanes, així com, dels Campionats de Catalunya i d’Espanya.

A més, el CNB és el creador i organitzador del Torneig Internacional BCNWP Under10, un dels tornejos més importants de categoria benjamina a nivell internacional.

Equips

primer equipLliga Nacional

cnb_waterpolo_absolutaEntrenador: Toni Esteller

Delegats: Vicente Maycas, Valentí Ambros

Jugadors:

Ali Ozcan Kilic, Eduard Minguez, Eduardo Lorrio, Ferran Tomasa, Fran Valera, Guus Van Ijperen, Jesse Nispeling, Joel Esteller, Joshua Monpeat, Marc Mejias, Mario Tenorio, Oscar Montes, Pol Gomà, Roger Echevarría, Victor Flores
absolut u20Lliga Nacional

cnb_waterpolo_u20Entrenador: Juan Carlos Sanchon

Delegats: Carlos Echevarria, Roberto Aguirre

Jugadors:

Marc Mejias, Pol Golet, Guillem Vilar, Joan Tardio, Fran Valera, Jose Mario Tenorio, Roger Echevarria, Joan Suárez, Oscar Montes, Alex Anglada, Xavier Domingo, David Serrano, Marc Aguilella, Unai Aguirre, Guillem Frigola, Nico Sanchón, Adrià Morató.
juvenilLliga Nacional

cnb_waterpolo_juvenilEntrenador: Juan Carlos Sanchón

Delegats: Carlos Echevarria, Roberto Aguirre

Jugadors:

Adrià Morató, Alex Anglada, David Serrano, Fran Valera, Guillem Frigola, Guillem Vilar, Juan Suárez, Joan Tardio, Marc Aguilella, Mario Tenorio, Nico Sanchón, Oscar Montes, Roger Echevarria, Unai Aguirre, Xavi Domingo.
cadet ALliga Nacional

cnb_waterpolo_cadete-aEntrenador: Nil Martín

Delegats: Jordi Morató, Marcel Mérida

Jugadors:

Unai Aguirre, Abel Ramón, Marc Valls, Ignasi Bargallo, Alex Mérida, Marc Garcia, Aleix Aznar, Guillem Frigola, Pau Vilar, Nico Sanchón, Roberto Valera, Albert Servitje, Jan Font, Adrià Morató, Mario Bruno.
cadet bLliga Nacional

cnb_waterpolo_cadete-bEntrenador: Nil Martín

Delegats: Marcel Mérida, Roberto Aguirre

Jugadors:

Unai Aguirre, Abel Ramón, Marc Valls, Ignasi Bargallo, Alex Mérida, Mario Bruno, Aleix Aznar, Bruno Viñas, Pau Vilar, David Ramirez, Roberto Valera, Robert López, Martí Lluch, Marc Frigola, Jofre Ariño.
infantil aLliga Nacional

cnb_waterpolo_infantil-aEntrenador: Víctor González

Delegats: Toni López i Peppe Somma

Jugadors:

Pau Vilar, Abel Ramón, Marc Valls, Ignasi Bargalló, Ramón Ramírez, Bruno Viñas, Luc Virgili, Robert López, Jofre Ariño, Davide Somma, Marc Frigola, Daniel Ivaylo, Joan García, Iván Villanueva
infantil bLliga Nacional

cnb_waterpolo_infantil-bEntrenador: Victor González

Delegats: Toni Lope, Peppe Somma

Jugadors:

Martí Lluch, Davide Somma, Robert López, Marc Frigola, Daniel Ivaylo, Joan García, Ivan Villanueva, Jofre Ariño, Hugo Sanchón, Oier Aguirre, Roger García, Paolo Somma, Biel Tarragó, Jan Alcaraz, Gabriel Acosta.
alevin aLliga Nacional

cnb_waterpolo_alevin-aEntrenador: Joao Cancela

Delegats: Roberto Aguirre i Juanjo Rodriguez

Jugadors:

Biel Tarragó, Gabriel Acosta, Jan Alcaraz, Hugo Sanchón, Oier Aguirre, Roger García, Paolo Somma, Martí Vazquez, Oriol Viñas, Daniel Carrete, Germán Rodríguez, Albert Sota, Fernando Martínez-Sandoval, Arnau Sole, Gerard Sospedra, Han Virgili, Sandro Aronya
aleví bLliga Nacional

cnb_waterpolo_alevin-bEntrenador: Joao Cancela

Delegats: Juanjo Rodriguez , Mónica Carqueijeda

Jugadors:

Fernando Martínez-Sandoval, Arnau Sole, Gerard Sospedra, Han Virgili, Oriol Viñas, Daniel Carrete, Germán Rodríguez, Albert Sota, Alexander Aroniya, Pol Darwich, Jan Romeu, Guillem Forcadell, Daniel Mérida, Mauro Millán.
benjamíLliga Nacional

cnb_waterpolo_benjaminEntrenador: Manolo Delgado

Delegats: Mònica Carqueijeda i Marcel Mérida

Jugadors:

Jan Romeu, Pol Darwich, Guillem Forcadell, Marc Cerdà, Quim Blesa, Roger Villegas, Dani Mérida, Mauro Millán, Ignacio Mercedes, Biel Espino, MiqulDarwich, Pablo Matínez-Sandoval, Albert Sospedra, Cesc Aguirre, Nekal Pérez

Agenda i Resultats

Calendari

Notícies